تعرفه تبلیغات کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
اموزش غسل جنابت تصویری برای آقایان و خانمها اموزش غسل جنابت تصویری برای آقایان و خانمها

در شریعت اسلام غسل جنابت، از غسل‌های واجبی است که پس از جنب شدن باید انجام شود.

چگونگی جنب شدن

به یکی از دو چیز انسان جنب می‌شود:

  • جماع (آمیزش):

اگر انسان جماع کند و به اندازه ختنه‌گاه یا بیشتر داخل شود، در زن باشد یا در مرد، در قُبل (جلو) باشد یا در دُبر (عقب)، بالغ باشند یا نابالغ، اگر چه منی بیرون نیاید، هر دو جنب می‌شوند.

  • بیرون آمدن منی:

بیرون آمدن منی چه در خواب باشد (احلام)، یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، بااختیار باشد یا بی اختیار، البته اینها در صورتی است که یقین دارد آبی که خارج شده منی باشد و اما رطوبت یا آبی که از انسان بیرون می‌آید، ولی نمی‌داند منی است یا رطوبت دیگر، اگر این شخص مرد و سالم است بایستی آن آبی که بیرون آمده دارای سه علامت باشد که حکم به منی بودن آن بشود (البته در صورت شک).

  • با شهوت بیرون آمده باشد.
  • هنگام بیرون آمدن جهندگی داشته باشد.
  • بعد از بیرون آمدن، بدن سست شده باشد.

اما اگر شخص، مردی مریض یا زن باشد، همین مقدار که آن آب با شهوت بیرون آمده باشد، در جنابت او کافی است و بودن آن دو علامت دیگر لازم نیست، اگر چه شایسته‌است که زن و مریض - به خصوص زن - علاوه بر غسل، وضو هم بگیرد (اگر قبلاً وضو نداشته) و بلکه به طور کلی اگر سه علامت جمع نبود، بهتر است علاوه بر غسل، وضو هم گرفته شود، اگر قبلاً وضو نداشته‌است و وظیفه‌اش هم وضو گرفتن بوده‌است، منتها در مواردی که گفته شد علاوه بر غسل، بهتر است وضو هم بگیرد. خوب است که اول طهارت غسلی خودش را از بین ببرد، بعد وضو بگیرد؛ چون خواهیم گفت که با غسل جنابت نباید وضو گرفت.

چگونگی انجام غسل جنابت

غسل جنابت را به دو صورت می‌توان انجام داد:

  • اول: ترتیبی
  • دوم: ارتماسی

در غسل ارتماسی باید بدن پاک باشد ولی در غسل ترتیبی پاک بودن تمام بدن لازم نیست و اگر تمام بدن نجس باشد و هر قسمتی را پیش از غسل دادن آن قسمت آب بکشد کافی است.

غسل ترتیبی

در غسل ترتیبی باید به نیت غسل، نخست سر و گردن، و سپس نیمهٔ راست بدن از گردن تا کف پا و دست راست و بعد نیمهٔ چپ بدن از گردن تا کف پا و دست چپ را بشوید.

غسل ارتماسی

در غسل ارتماسی باید آب در یک لحظه، تمام بدن را بگیرد. پس اگر به نیت غسل ارتماسی در آب فراوانی مانند استخر فرو رود.

اموزش غسل جنابت تصویری,آموزش غسل جنابت با تصویر,آموزش تصویری غسل جنابت برای آقایان,آموزش تصویری غسل جنابت به صورت فیلم,دانلود آموزش تصویری غسل جنابت,نحوه غسل جنابت تصویری,آموزش غسل جنابت به صورت تصویری,آموزش غسل جنابت با عکس,نحوه غسل جنابت با عکس,آموزش تصویری غسل جنابت برای آقایان و خانم ها,آموزش غسل جنابت تصویری,روش غسل جنابت تصویری,مراحل غسل جنابت تصویری,روش صحیح غسل جنابت تصویری,نحوه صحیح غسل جنابت به صورت تصویری,چگونگی غسل جنابت تصویری

انسان به واسطه بیرون آمدن مایع منی جنب می شود. خروج مایع منی چه در خواب باشد یا در بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بدون شهوت و با اختیار باشد یا بی اختیار، تفاوتی ندارد و انسان باید غسل جنابت کند. یادمان باشد که در حالت جنابت نماز و روزه و... تا زمانی که غسل جنابت انجام نشود، بر انسان حرام است. حال برای اینکه بدانید طریقه غسل جنابت به چه صورت است ادامه مطلب را بخوانید؛


طریقه غسل جنابت آموزش تصویری غسل جنابت


 

 

طریقه غسل جنابت به روش ترتیبی

 

بعد از تمیز کردن بدن و برطرف کردن نجاست به سراغ غسل کردن می رویم.

 

طریقه غسل ترتیبی (جنابت یا غیر جنابت) به این شرح است:

 

نیت

 

لازم نیست برای نیت کردن لفظی به زبان بیاورید، بلکه همین ‏قدر که قلباً بدانید براى چه کارى به حمام آمده‏اید و نیت تان از غسل، انجام چه غسلی است کفایت مى‏کند. حتی می توانید یک غسل انجام دهید اما نیت چند غسل را بکنید. مثلا اگر روز جمعه جنب شده بودید می توانید غسل جنابت و جمعه را یک جا انجام دهید.

 

شستن سر و گردن

 

بعد از نیت، سر و گردن را به قصد غسل بشویید.

 

شستن طرف راست و چپ بدن

 

در این مرحله تمام طرف راست بدن تا کف پا و سپس تمام طرف چپ را بشویید. برای آن که اطمینان پیدا کنیم که تمام طرف راست شسته شده است کمی از نیمه چپ را به همراه طرف راست و کمی از نیمه راست را به همراه نیمه چپ بدن بشویید.


طریقه غسل جنابت غسل جنابت زنان غسل جنابت چیست


 

 

طریقه غسل جنابت به روش ارتماسی

 

در غسل ارتماسی بعد از تمیز کردن بدن و تطهیر آن از نجاست، باید بعد از نیت یک مرتبه در آب فرو بروید به طوری که آب همه بدن را در یک زمان فرا گیرد.

 

اگر لباس زیر (مثل شورت) پوشیده اید، قسمت هایی که به بدن چسبیده (مثل دور کمر) را باید از بدن دور کنید تا آب همزمان به زیر آن هم برسد. همچنین کف پاها را هم باید به نیت غسل همزمان با سایر نقاط بدن شست.

 

گفتنی است غسل ارتماسی باید حتما در استخر و حوض و مانند آن باشد بنابراین زیر دوش حمام یا با شیلنگ آب نمی توان غسل ارتماسی انجام داد.

لازم به یادآوری است که اگر امکان غسل برای انسان وجود نداشت باید به جای آن تیمم بدل از غسل جنابت بکند.

 

 

انسان چه زمانی جنب می شود؟

 

انسان به یکی از دو صورت زیر جنب می‌شود:

 

1. جماع (آمیزش):

 

اگر انسان جماع کند و به اندازه ختنه‌گاه و یا بیشتر داخل شود انسان جنب خواهد بود و باید غسل جنابت کند. در این حالت چه زن باشد و چه مرد، جماع از جلو باشد یا از عقب، فرد بالغ باشد یا نابالغ و حتی اگر مایع منی خارج نشود غسل کردن واجب است.

 

2. بیرون آمدن منی:

 

بیرون آمدن منی چه در خواب باشد (به خروج منی در حالت خواب احتلام می گویند) یا در بیداری، مقدارش کم باشد یا زیاد، خروجش با شهوت باشد یا بدون شهوت و با اختیار باشد یا بی اختیار انسان را جنب خواهد کرد (خروج منی با اختیار را استمنا می گویند که یکی از گناهان کبیره می باشد). البته باید یقین پیدا کنیم که مایع خارج شده منی است. مایع منی مشخصه هایی دارد که در موارد تردید به شناختن آن کمک می کند. مایعی که یکی از خصوصیات زیر را داشته باشد حتما مایع منی است:

 
  • با شهوت بیرون بیاید.
 
  • هنگام بیرون آمدن جهندگی دارد.
 
  • بعد از بیرون آمدن، بدن سست شود.
 

وقتی که غسل جنابت می کنیم برای نماز خواندن نیازی به وضو گرفتن نیست اما اگر شخص، مردی مریض و یا زن باشد، همین مقدار که آن آب با شهوت بیرون آمده باشد، در جنابت او کافی است و بودن آن دو علامت دیگر لازم نیست، ولی بهتر است که مرد مریض و زن (به خصوص زن) علاوه بر غسل، وضو هم بگیرند.

 

به طور کلی اگر سه علامت تشخیص منی قابل تشخیص نبود، بهتر است علاوه بر غسل، اگر قبلاً وضو نداشته وضو هم گرفته شود.


طریقه غسل جنابت آموزش غسل ترتیبی آموزش تصویری غسل ترتیبی


 

 

جنابت در زنان چگونه است؟

 

طبق نظر اکثر فقها جنابت در زنان همزمان با رطوبتی که از زنها خارج در حالت ارگاسم (اوج لذت جنسی) خارج می شود رخ می دهد و این رطوبت در حکم منی است و باید غسل جنابت کند. بنابراین واجب است بعد از هر مقاربت و نزدیکی، زن و مرد غسل جنابت انجام دهند؛ چه از آنها منی خارج شده باشد یا نشده باشد.

 

 

غسل جنابت چه زمانی واجب می شود؟

 

در پاسخ به این سوال که غسل جنابت چه زمانی واجب می شود باید گفت غسل جنابت به خودی خود واجب نیست اما برای انجام کارهایی که شرط آنها داشتن طهارت است، مانند: نماز، داخل شدن مسجد، دست زدن به خط قرآن و... غسل جنابت واجب می شود.


کانال سایت در تلگرام اپلیکیشن اندروید سایت صفحه سایت در اینستاگرام